Herbata
Herbata to niezwykle popularny napój, idealnie komponujący się z każdą porą dnia. Działający na nas odprężająco ale także pobudzająco, dostępny u nas w różnych rodzajach: herbata biała, zielona, czerwona, rooibos, czy herbata czarna. Polecamy zarówno liściaste, jak i w saszetkach.
Herbata
Liczba produktów: 347
Aktywne filtry
Na Dalekim Wschodzie uznawana jest jako źródło zdrowia i mądrości. Czarna, biała, zielona, czy ziołowa - każdy jej rodzaj posiada wielu zagorzałych zwolenników. To ulubiony napój, który najczęściej gości zarówno na angielskich, jak i polskich stołach. Mowa o znanej wszystkim herbacie. Czy wyobrażamy sobie dzień bez ulubionego naparu? Picie herbaty ma wiele zalet. Nie jest tajemnicą, że dla wielu osób parzenie naparu to codzienny rytuał. Sprawdź, jakie rodzaje herbat mają korzystny wpływ na nasze zdrowie.
Czym jest herbata?
To napój znany na całym świecie przygotowywany z liści i pąków rośliny Camellia sinensis, występującej w wilgotnym klimacie monsunowym. Jej młode, nierozwinięte pąki poddawane są procesom obróbki, czego produktem końcowym jest właśnie herbata. Pochodzenie krzewu herbacianego ciężko jednoznacznie wskazać - są to tereny obecnej prowincji Yunnan w południowo - zachodnich Chinach oraz okolicach Wietnamu, Birmy i Laosu. Indie twierdzą jednak, że to na ich ziemiach rośnie jedna z najstarszych odmian herbaty.
Rodzaje herbat i ich właściwości – które warto pić?
Herbata towarzyszy nam od wieków - podobno najstarsze jej rodzaje mają ponad 1700 lat! Podczas obróbki liście herbaty muszą przejść przez wiele procesów, dzięki czemu nabierają cech pozwalających sklasyfikować je do jednego z sześciu rodzajów. Herbaty dzielimy według koloru, który zależny jest od sposobu przygotowania suszu. To właśnie różne procesy, jakim poddawane są liście herbaty mają wpływ na poszczególne jej rodzaje - na kolor, smak, zapach oraz właściwości. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje wśród herbat.
Herbaty ziołowe i herbaty owocowe
Zanim chińskie i indyjskie napary dotarły do naszych domów, w Europie zbierano zioła, kwiaty i owoce, a następnie je parzono. Herbaty ziołowe mają doskonałe właściwości zdrowotne i smakowe. Są wsparciem w walce z dolegliwościami takimi jak ból żołądka, czy kaszel. Niektóre z nich pomagają wzmocnić system nerwowy oraz układ odpornościowy, a także wspomagają trawienie. Inne z kolei przynoszą ulgę, kiedy cierpimy na bezsenność i depresję. Wyśmienite herbaty ziołowe, owocowe i zielone znajdziecie w naszym sklepie internetowym.
Czarna herbata
To rodzaj, który największą popularność cieszy się na Zachodzie. Proces produkcji herbaty czarnej polega na zebraniu liści krzewu herbaty chińskiej, odstawieniu do zwiędnięcia, a następnie skręceniu ich i poddaniu fermentacji, a na końcu suszeniu. Gatunek czarnej herbaty związany jest z miejscem, w którym roślina jest uprawiana - dla przykładu - herbata cejlon uprawiana jest na Sri Lance, natomiast herbata assam pochodzi z północnej części Indii. Czarną herbatę możemy podzielić na kilka kategorii, ze względu z jakiej części rośliny pochodzą liście. Za najlepsze uważa się drobne listki na samej górze krzewu. Najbardziej wartościowe są te, które zbiera się ręcznie, a nie łamie się mechanicznie. Kolejną kategorią są liście znajdujące się w środkowej i dolnej części krzewu. Herbata czarna bogata jest w flawonoidy, które są odpowiedzialne są za spowolnienie procesów starzenia. Czarna herbata idealnie sprawdzi się podczas stosowania diety, gdyż wspomaga odchudzanie. Dodatkowo, pobudza krążenie krwi i pozytywnie wpływa na układ pokarmowy.
Czerwona herbata pu-erh – nieoczywisty napój dla wymagających
Produkowana jest z liści zielonej herbaty rosnącej w rejonach prowincji Yunnan. Przez Chińczyków zaliczana jest do grupy herbat czarnych, jednak w odróżnieniu do nich posiada ciemniejszą barwę i bardziej intensywny, ziemisty smak. Herbata czerwona poddawana jest już po ususzeniu liści dodatkowemu procesowi fermentacji. Pu-erh uważa się za najskuteczniejszą spośród herbat, jeśli chodzi o spalanie tłuszczu i utrzymywanie właściwego poziomu cholesterolu. W czerwonej herbacie znajduje się najwięcej mikroelementów i kofeiny.
Biała herbata – delikatny napój o charakterystycznym smaku
Ta jedna z najbardziej subtelnych herbat powstaje w Chinach. Liście i pąki herbaty białej zbierane się na wiosnę, a następnie, gdy trochę zwiędną są zwijane i suszone. Herbata biała nie jest poddawana fermentacji, przez co na tle pozostałych naparów, jej smak i aromat wyróżniają się niesamowitą delikatnością. Kolor białej herbaty jest bardzo jasny. Jej regularne spożywanie zwalcza powstawanie wolnych rodników i obniża ciśnienie krwi, a także polepsza pracę serca.
Mniej znany, ale warty uwagi rodzaj herbaty - Oolong
Oolongi powstają z częściowo utlenionych liści Camelia sinensis. Spore fragmenty rośliny zostają zbierane, a następnie zwijane i formowane w kulki, które nadają się do wielokrotnego parzenia. Nazwa herbaty oolong pochodzi od koloru suszu, za niebieską barwę odpowiadają częściowo sfermentowane liście zielonej herbaty. Oolong to rodzaj herbaty produkowanej w Chinach i na Tajwanie. Jej smak zależy od sposobu zbierania liści i rodzaju fermentowania. Możemy wyróżnić kremowe, kwiatowe i maślane nuty herbaty oolong. Niebieski napar zawiera przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia się komórek, poprawia pamięć i koncentrację oraz działa przeciwnowotworowo.
Zielona herbata - najbardziej ceniona za prozdrowotne właściwości
To najpopularniejsza herbata w Azji. Być może to właśnie zielonej herbacie Azjaci zawdzięczają zdrowie i długowieczność. Susz zbierany jest z tego samego krzewu, co herbata czarna, jednak nie jest przeznaczony do fermentacji. Dzięki temu zawiera najwięcej wartościowych składników. Smak herbaty jest gorzkawy i wyróżnia się cytrynowo - żółtym kolorem. U osób, które regularnie sięgają po herbatę zieloną rzadziej występują problemy z sercem. Herbata zawiera mniej kofeiny i garbników niż inne napary, a zawartość katechin jest pięciokrotnie wyższa, przez co herbata zielona uważana jest za najzdrowszą. Oczyszcza z toksyn, normalizuje ciśnienie, obniża poziom cholesterolu oraz posiada właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Pomocna dla osób zmagających się z nadwagą. Charakterystyczny smak i aromat herbaty sprawiają, że jest ona jednym z najczęściej wybieranych naparów.
Enigma wśród herbacianych naparów - właściwości herbaty żółtej
To najrzadziej spotykany rodzaj herbaty, który pierwszy raz został wyprodukowany w czasach panowania dynastii Qing. Stąd też żółta herbata nazywana jest również cesarską, ponieważ była serwowana wyłącznie cesarzowi Chin i jego rodzinie. Wiosną zbiera się młode liście z nierozwiniętymi pączkami, następnie ogrzewa się je, potem studzi, suszy i kolejny raz ogrzewa. Ze względu na skomplikowany proces produkcji, napój ten należy do herbat wysokiej jakości. Cesarska herbata jest delikatna, ale można wyczuć w niej lekką gorycz oraz słodycz, która pozostaje na dłużej. Kolor naparu jest słomkowo - żółty. Herbata ta bogata jest w sporą ilość przeciwutleniaczy, zapobiega próchnicy zębów, wspomaga układ kostny oraz przynosi ukojenie w bólach stawów. Zawiera flawonoidy hamujące wzrost komórek rakowych.