Czy jeśli zjem pół kilo, o tyle samo zwiększy się moja waga?
W chwili gdy się ważysz, na wadze jest wszystko: ubranie, które masz na sobie (jeśli jesteś ubrany), kości, mięśnie i tłuszcz.
Do tego również to, co zjadłeś wczoraj czy kilka godzin wcześniej i jeszcze nie opuściło twojego przewodu pokarmowego, a nawet właśnie wypita woda. Jeżeli wypiłeś litr wody to waży ona około jednego kilograma. Nie oznacza to jednak, że przybędzie ci kilogram. Będziesz o tyle cięższy przez krótki czas do momentu, aż twoje nerki pozbędą się jej. Większość wahań wagi ma związek z zawartością płynów w organizmie, która zmienia się z każdym dniem. Twój organizm może zatrzymywać wodę i możesz ważyć o 2,5 kg więcej. Innym razem możesz się odwodnić, np. podczas choroby. Wtedy okaże się, że jesteś o 2,5 kg lżejszy.
Zmiany zawartości tłuszczu w organizmie zachodzą zdecydowanie wolniej i zależą wyłącznie od przyswajanych przez ciebie kalorii. Szybko przypomnę, że każdy z nas powinien dostarczać swojemu organizmowi daną ilość pożywienia, zgodną z jego zapotrzebowaniem. Nie więcej!
Przyjęcie trzech i pół tysiąca nadmiarowych kalorii, czyli tych których nie spalimy, wytworzy pół kg tłuszczu. Jeśli zjesz 700 kalorii więcej niż potrzebuje twój organizm w ciągu doby - przybędzie ci 100 g. Jeżeli zatem będziesz to robić pięć dni z rzędu, zaczynając od poniedziałku, to w weekend będziesz cięższy o pół kilograma. To tyle, ile ważą dwie i pół kostki masła! Teraz już wiesz, że potrzeba kilku kolejnych dni objadania się ponad miarę, żeby przybyło tłuszczu w twoim organizmie.
Źródło:
L. Vaccariello, C. Sass: Dieta płaskiego brzucha. Wydawnictwo Otwarte Kraków 2009
Komentarze
Napisz komentarz