Ta strona korzysta z plików cookie

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o Twoim korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym, którzy mogą łączyć je z innymi informacjami, które im przekazałeś lub które zebrali podczas korzystania z ich usług. Polityka prywatności

zamknij

Popularne tagi

Najnowsze posty

Marchew - 5 faktów, o których możesz nie wiedzieć!

visibility 131 Views list In: Porady

Marchew jaką znamy dzisiaj to marchew uprawna. Ma ona kolor pomarańczowy. Uprawiana jest w Europie, Ale czy tak zawsze było?

Skąd pochodzi marchew?

Marchew uprawna jaką znamy w Europie pochodzi z Azji środkowej tj. z terenów dawnej Persji czyli obecnie Iranu i Afganistanu. W starożytności uprawiano marchew czarną nie ze względu na jej korzeń ale dla aromatycznych nasion i liści używanych jako przyprawa.

Jakiego koloru jest marchewka?

To wydaje się być prostym pytaniem. Marchewką najczęściej występującą w Europie jest marchew pomarańczowa. Marchew w tym kolorze została wyhodowana przez holenderskich ogrodników w XVII wieku. W wielu przekazach historycznych można znaleźć wzmiankę, że kolor warzywa został dopasowany do koloru fagi holenderskiej - w tamtych czasach pomarańczowej. Skoro kolor pomarańczowy to kolor wyhodowany przez ogrodników to jaki kolor marchewka miała wcześniej? W dawnych czasach marchew dziko rosnąca miała korzeń w kolorze czarnym, zwana też jest marchwią fioletową. Dzika marchew występuje też w kolorze białym i żółtym ale te odmiany nie zyskały wielkiej popularności.

Jakiego koloru jest marchewka?Jaka jest różnica między marchwią pomarańczową a czarną?

Oczywiście nie chodzi o kolor. Jeśli porówna się marchew czarną z pomarańczową to okazuje się, że marchew czarna ma w sobie to co marchew pomarańczowa tylko ... kilka razy więcej. Marchew czarna wygrywa w kategorii antyoksydanty aż 12 do 1 z marchwią pomarańczową. Marchew czarna ma też o 40% więcej beta karotenu! W smaku marchew czarna i pomarańczowa jest bardzo podobna. Przy degustacji z zamkniętymi oczami można nie odróżnić jednej odmiany od drugiej. Smak soku z czarnej marchwi jest bardziej subtelny i trochę mniej słodki. Można powiedzieć, że marchew czarna to taka marchew pomarańczowa tylko w wersji turbo!

Marchew - warzywo czy owoc?

Marchewka jest uznawana jako warzywo prawie w całej Europie. Wyjątkiem jest Portugalia, gdzie marchew została uznana za owoc a to dlatego, że Portugalczycy produkują słynny dżem z marchwi. Wg przepisów unijnych dżemy mogą być zrobione tylko z owoców więc marchew musiała stać się owocem :-)

Jak przyrządzać potrawy z marchwi, by zachować jej cenne właściwości?

Marchew to warzywo niezwykle wszechstronne, jeśli chodzi o kulinaria: można ją gotować, smażyć, dusić, zapiekać... Najzdrowsza i najbogatsza w dobroczynne składniki jest jednak bez wątpienia surowa marchewka, w tym wyciskany na świeżo sok z marchwi. Marchew w 88 procentach składa się z wody! Z tego powodu to pomarańczowe warzywo dobrze gasi pragnienie. Warto o tym pamiętać, np. latem. Jeśli nie mamy pod ręką wody, a chce nam się pić, możemy schrupać marchewkę. W przypadku marchwi gotowanej warto pamiętać, że pokrojona przed gotowaniem marchew straci w trakcie gotowania aż 25 procent swoich cennych właściwości. Dlatego zaleca się gotowanie marchwi w całości – wówczas w środku warzywa zamknięty zostanie smak oraz cenne składniki odżywcze. Marchew gotowana powoduje lepsze przyswajanie beta karoten i przeciwutleniaczy nawet o 35%. Warto jednak pamiętać iż ugotowana marchew ma wyższy indeks glikemiczny niż marchew surowa co oznacza, że po zjedzeniu tej ugotowanej szybciej wzrasta poziom cukru we krwi a to powoduje, że szybciej odczujemy uczucie głodu.

Bayby carrots - czy to odmiana wyhodowana specjalnie dla dzieci?

To nie jest odmiana marchwi tylko specjalnie wycięta i przygotowana w mniejszych kawałkach marchew pomarańczowa. Pewien amerykański farmer Mike Yourosek zauważył, że najlepiej sprzedają się marchewki o ładnych, regularnych kształtach i najlepiej jak są duże. Te mniejsze i zakrzywione trzeba było przeznaczać na paszę dla zwierząt. Skoro klienci oczekiwali marchewki o idealnych kształtach   farmer wycinał je z większych egzemplarzy. Tak powstała marchew w wersji bayby carrots - mini marchewka obecnie promowana jako zdrowa przekąska i alternatywa dla chipsów. Czy faktycznie małe, równe marchewki są takie zdrowe? Baby carrots to te piękne marchewki mini – czyste, równiutkie, zwykle pakowane w plastikowe worki. Marchewka w wersji mini ma sprawiać wrażenie uroczego, młodego warzywa a w rzeczywistości często wcale nim nie jest. Mini marchewka, którą kupujesz (zwykle po wyższej cenie niż zwykłą marchew), to często odrzucony wcześniej ułamany kawałek większego warzywa, wyrównany, wygładzony i wymyty przy użyciu detergentów. Lepiej więc unikać popularnych baby carrots.

źródła:
https://en.wikipedia.org/wiki/Baby_carrot
https://www.actahort.org/chronica/pdf/ch5102.pdf#page=13

.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień